Özlenen Z Group sizlerle!

Başlatan Henkai, 18 Tem 2020 02:10:46

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

HenkaiSA:MP camiasının senelerdir dillerden düşüremediği Z Group projesi, aktif şekilde başarısını sürdürmeye devam ediyor. Eskisi gibi oyuncuların pek uğrak yeri olmayan Z Group, tekrardan artışa geçecek gibi görünüyor. SA:MP Türkiye'nin nostalji sunucusunun yöneticisi ile keyifli bir röportaj yaptık, bakalım bizleri neler bekliyor?

Henkai: Z Group ekibi olarak kaliteli bir Freeroam ortamı için vizyonunuz nedir?

Toreador34: Hedefimiz başından beri Türklere hizmet edecek, Türkleri bu oyunda bir araya getirecek bir sunucu olmak. Kaliteli ortam için kurallı ve sistemli hareket ediyoruz. Zamanında bu kuralları ve sistemleri uygulayacak 150 kişiye kadar ulaşan bir yetkili kadrosuna sahip olduk.

Henkai: Genel olarak içinde bulunduğumuz SA:MP kitlesini eskisine nazaran nasıl yorumlar ve kitleyi nasıl kontrol edersiniz? Tekrardan eski oyuncu sınırınıza ulaşabileceğinizi düşünüyor musunuz?

Toreador34: 2020 yılında ağırlıklı olarak RPG sunucularında oynayanlar görüyorum. Eskiden SA:Mp kitlesi içerisinde Türkiye'den daha fazla kişi görüyorduk. 2017 yılına kadar freeroam sunucuları da doluyordu. Bunu o zamanlarda sistemleri düşük olduğu için hala GTA San Andreas oynuyor olmalarına bağlıyorum. 2013 yılında sonra sistemi güçlü oyuncularımız, hatta bazı yetkililerimiz CS:GO, LoL gibi farklı oyunlar oynuyordu. Diğer oyunlardan sıkıldıklarında SA:Mp sunucumuza geliyorlardı. Sunucudan çok forumumuzda takılmaya başlamışlardı. 2015 yılından sonra ve günümüzde oyuncular sistemlerini güncellediler. Artık neredeyse herkes en düşük 1050ti gibi ekran kartı olan sistemlere geçtiği için çoğu oyunu rahatça oynayabiliyorlar. Yani insanlar başka bir oyun oynayabilir hale geldiği anda zaten SA:Mp oynamayı bırakıyordu. Bu durumda RPG gibi bağlayıcılığı olmayan sunucular ve oyuncular için SA:Mp sadece bir nostalji öğesi olarak, arada girilip eski günleri hatırlayıp çıkılacak bir oyun olarak sistemlerimizde duruyor. Bu nedenle sadece Z Group değil, artık hiçbir sunucu eski oyuncu sayısına, eski slot rekorlarına ulaşamayabilir.

Henkai: SA:MP camiasında oyuncular tarafından projenizin eskisi gibi yeterince ilgi ve alaka gördüğünü düşünüyor musunuz?

Toreador34: Daha önce dediğim gibi, bir nostalji unsuru olarak ilgi görüyor artık. Arada biz girip Facebook sayfamız üzerinden canlı yayınlara açıyoruz, Facebook sayfamız ve YouTube kanalımızda videolar paylaşıyoruz. Bunları gören kişiler hep bir özlem ve hasret belirten yorumlarda bulunuyorlar. Ancak nedense bu kadar özledikleri sunucuya girip oynamıyorlar. Videoların ya da canlı yayınların etkisiyle 3-5 günlük bir heves ile tekrar gelenlerle yaklaşık 50 kişi oluyoruz. Sonra girmemeye başlıyorlar, yine o yeni ve güncel oyunlarına dönüyorlar.

Henkai: Z Group projesini farklı platformlarda da görebilecek miyiz ileride? Görebileceksek ne gibi planlarınız mevcut? Başlıca hedefleriniz var mı yoksa Z Group nostalji olarak sürekli SA:MP üzerinde mi kalacak? (GTA V vb.)

Toreador34: Sitemiz z-tr.com'da bunu şöyle açıkladık;
[Z]Group 2006'dan beri; başta GTA San Andreas Multiplayer platformu olmak üzere bir çok oyunda "oyun sunucusu" olarak hizmet veren bir topluluktur. Ayrıca 2011 yılından bu yana topluluk oyuncularının başka oyunlarda da birlikte varlık göstermesi ile "oyuncu topluluğu" halini de almıştır.

İmkan oldukça farklı oyunlarda sunucular açıyoruz. Topluluk olarak beraber oynadığımız oyunları eğer oyun müsaade ediyorsa kendi sunucumuzu açarak oynuyoruz. Sunucu açma imkanı olmayan oyunlarda da bir (klan gibi) topluluk olarak yer alıyoruz.

Şu anda açık olan, açılması planlanan ya da açık olup bakımda v.s. olan sunucularımız görmek için https://z-tr.com/sunucular/ adresini ya da Discord sunucumuzdaki #sunucular kanalını ziyaret edebilirsiniz.

Henkai: Z Group ekibi olarak güvenlik alt yapısı hakkında bizlere neler söylebilirsiniz?

Toreador34: Eskiden en çok oyuncunun bizde olduğunu görenler bizim sunucudan bağlantısı düşenlerin onların sunucusuna gireceğini sanarak [Z]Group'a saldırıp slot düşürmeye çalışıyordu. Hatta bir ara "beni admin yapmazsanız sunucunu açık tutmam" diyerek şantaj maksatlı saldırı yapanlar oldu. Bu şekilde tehditlere pek kulak asmadığımdan istediklerini vermedim. 3 ay boyunca araştırma yapıp gerekli önlemleri aldık. Türkiye SA:Mp camiasında 344 slot rekorumuz olduğu dönemlerde hem oyun sunucumuza hem web sunucularımıza SA:Mp ile ilgili çok saldırı alıyorduk. Hatta öyle zamanlar oldu ki çalıştığımız veri merkezinin tüm networkünü çökerttiler. Günümüzde herhalde artık o çocuklar da büyüdüler ve böyle şeylerle uğraşmıyorlar. O nedenle uzun zamandır SA:Mp camiası nedenli olarak saldırı almadık. Bu süreçte birçok şey öğrendik ve uyguladık. Hatta bu sayede öğrendiklerimizi farklı yerde de uygulamaya başladık. Her ne kadar çok gizli bilgiler olmasa da güvenlik önlemlerimizi paylaşırsak artık önlem olmaktan çıkar malum, o nedenle onları paylaşmayayım.

Henkai: Teşekkür ederiz, son olarak eklemek istedikleriniz var mı? RockstarTR platformuna ve üyelerine söylemek istedikleriniz var mı?

Toreador34: Herkesi başta Discord sunucumuz olmak üzere, forumumuz ve SA:Mp sunucumuza bekleriz. Ayrıca sosyal medya hesaplarımızdan da takip edebilirler. Böylesine keyifli bir röportaj için teşekkür ederim, iyi çalışmalar diliyorum. Herkese iyi oyunlar :serefe:


RockstarTR Ajans Ekibi olarak bugün Z Group yöneticisi ile röportajımızı gerçekleştirdik, her iki taraf için de umarız keyifli bir röportaj olmuştur. RockstarTR olarak projelerinde başarı dileklerimizi sunar, güzel işlere imza atmanızı temenni ederiz.


-RockstarTR Ajans Ekibi

Son düzenlenme: 18 Tem 2020 02:13:43 Henkai

jaweed 

Emek var sevdim, ellerine sağlık.[Z]Group

Bizim için de keyifliydi. Tekrar teşekkürler :)
chatt

Hosted tab alınırsa yükselme ihtimali var ayrıca modu günümüzün gerisinde, güzel yazı emeğiniz için teşekkürler  :rockstar:umut331

Sunucuya girmedim fakat videolarını gördüm başarılı bir sunucu iyi roller diliyorum.Jumexxx

Sunucu severek oynadıdıgm bir sunucu ama cok hile var