salvatore leone
Sosyal Medyada Paylaş

Grand Theft Auto 3‘ün Liberty City versiyonunda Don Salvatore Leone, suç örgütü lideridir ve eyaletteki hemen hemen herkes ona saygı duymaktadır.

Leone ailesi, Grand Theft Auto III‘de karşımıza çıktı. Bu İtalyan-Amerikan mafya ailesinin çeşitli mülkleri vardır, yer altında kumar oynatıyor ve diğer yasa dışı faaliyetlerin yanı sıra bir fuhuş çetesi de işletiyor. Don Salvatore Leone, Sindaccos ve Forellis ile birlikte Liberty City‘deki üç ana Mafya ailesinden biri olan suç örgütünün lideridir.

Grand Theft Auto III‘de, The Godfather üçlemesinden Corleone ailesine dayanan Leone ailesinin geçmişi iyi belgelenmiştir. Aile, aynı zamanda Sicilya mafyasının bir parçası olarak ortadadır ve bağları devam etmektedir.

Ailenin geçmişi, Salvatore’un Amerikan Mafyasını birleştirme girişiminde olan Sindacco ve Forelli aileleriyle birlikte bir San Andreas kumarhanesine yatırım yapmaya karar vermesiyle başlar. Aileler, kumarhanelerin kontrolünü ele geçirir. GTA: San Andreas‘ın kahramanı Carl Johnson kumarhaneyi soyduğunda plan başarısız olur. Bu, Salvatore’u hem mali hem de kişisel olarak yıkıma uğratmıştır. Çünkü Carl Johnson; o noktaya kadar Leone‘nin yakın bir müttefiki olmuştu, Don için birçok kişisel iyilik yapıyordu ve bu olaydan sonra onu büyük ölçüde paranoyak hale getirdi.

Leone Ailesi Liberty City’yi Nasıl Devralır?

salvatore claude

Liberty City‘de üç büyük suç ailesi birbirleri ile çatışma halindedir. Bölgede savaş ilerledikçe, Salvatore Leone tutuklanır ve başka bir ailenin adamını öldürdükten sonra saklanan bir isim olan Toni Cipriani‘den yardım istemek zorundadır. Liberty City‘ye döndükten sonra Cipriani, Leone ailesini geçmenin intikamı olarak Don Paulie Sindacco‘yu öldürmek zorundadır. Sicilya mafyasının bir üyesi olan Leone Amca, İtalyan gangsterleriyle birlikte Liberty City‘e Leone ailesinin topraklarına girmek için tekrar gelir; hatta Sal’a bir darbe indirir. Don Leone kaçar, Cipriani’nin yardımıyla Liberty City‘deki Sicilya etkisini zayıflatmayı başarır ve Leone ailesini Liberty City‘deki son büyük mafya ailesi olarak bırakır.

Toni Cipriani ayrıca Don Leone‘yi GTA: III‘ün kahramanı Claude ile tanıştıracaktı. Claude, Leones’in emri altında çalışır. Claude, kendisi için bir fabrikayı havaya uçurduktan sonra Sal’ın güvenini kazanmaya çalışmıştı. Ancak Sal’ın karısı Maria; Claude’a aşık oluyor, bu da tabii ki zaten paranoyak olan Sal’ı çileden çıkarıyor ve onu öldürmeye çalışıyor. Claude, Yakuza’nın yardımıyla uzaklaşır. Yakuza’ya yardımlarının karşılığını ödemek için Claude, yaptığı Don Salvatore Leone‘ye suikast düzenlemesi emredilir. Toni Cipriani daha sonra Leone Ailesi’nin patronu haline gelir.

Gerçekten, Salvatore Leone‘nin paranoyası, Leone ailesinin aleyhine olacak şekilde ilerledi. Grand Theft Auto III‘de Liberty City‘in en güçlü ailesi olsalar da, tüm oyuncularda bu durum büyük bir iz bıraktı.

Sosyal Medyada Paylaş