niko bellic
Sosyal Medyada Paylaş

Niko Bellic, Grand Theft Auto 4’ün ana karakteridir. Peki bu GTA kahramanı nereden geldi ve Liberty City’ye nasıl geldi?

Niko Bellic, Grand Theft Auto 4’ün kahramanıdır, yani oyuncular Liberty City’yi keşifleri boyunca onunla uzun saatler geçirirler ve Rus mafyasıyla çalışırlar. Ama Niko nereden geldi? GTA 4 olaylarından önce ona ne oldu ve Liberty City’ye nasıl düştü?

Zamanla GTA 4 oyuncu Niko Liberty City gelmesi bkz, o zaten trajik backstory vardır. Geçmişi, dünyayı nasıl gördüğünde ve kararlar vermesinde bir rol oynar ve oyuncular; Niko’nun kökenlerini oyundaki diyalogların yanı sıra kuzeni Roman gibi diğer karakterlerle olan ilişkileri aracılığıyla öğrenebilirler.

Niko, Yugoslavya’dan (şimdi Sırbistan) selamlıyor ve 1970’lerin sonunda doğdu. Fandom GTA Wiki’ye göre, Niko’nun isimsiz babasının istismarcı bir alkolik olduğu ima ediliyor ve annesi Milica Bellic; oğlunun kaba yetiştirilmesinden pişmanlık duydu ancak bunu engelleyemedi. Ailesi de fakirdi ve büyüdüğü evde 12 yaşına kadar elektrik yoktu.

GTA 4 Kahramanı Niko Bellic’in Arka Planı Açıklandı

niko bellic gta

Niko, gençken orduya katıldı. GTA Wiki’ye göre, Niko’nun hangi orduya katıldığı hiçbir zaman belirtilmese de; Yugoslav Halk Ordusu ya da Sırplarla uyumlu başka bir paramiliter kol olduğu ima ediliyor. Savaş sırasında ağırlıklı olarak piyade olarak görev yaptı; ancak GTA 4’teki bazı görevlerde helikopter uçma ve tank kullanma deneyiminden de bahsediyor.

Niko’nun Bosna Savaşları’ndaki rolü, tartışmasız GTA 4 arka planının en önemli parçası. Niko, savaşlar boyunca bakış açısını sertleştiren çeşitli zulümlere tanık oldu. Zor çocukluğu ve istismarcı babasıyla birleştiğinde, her şey oyuncuların GTA 4’te gördüğü alaycı bakış açısına yol açtı; özellikle de Niko bir pusuya düştükten sonra ünitesinden kurtulan sadece üç kişiden biri olduğu için. Daha da kötüsü Niko; diğer iki kişiden biri olan Darko Brevic ve Florian Cravic’in birimi satarak diğer 12 piyadenin ölümüne neden olduğundan şüpheleniyordu.

Savaştan sonra Niko, iş bulmakta zorlandı ve Avrupa’da suç işlerine karıştı, hatta bir süre hapis yattı. Serbest bırakıldıktan sonra, gemilerinden biri batana kadar insan kaçakçılığı çetesi için çalışan Ray Bulgarin ile ortaklık kurdu. Bulgarin, Niko’yu kasıtlı olarak işi berbat etmekle suçlayarak Niko’nun gazabından kaçmak için ticari denizcilik endüstrisine katılmasına neden oldu. Sonunda Niko, kuzeniyle yeniden bir araya gelmek ve Amerikan Rüyasını sürdürmek isteyen bir kargo gemisiyle kendisini Amerika Birleşik Devletleri’ne kaçırdı ve bunların hepsi onu Grand Theft Auto 4’ün başlangıcına getirdi.

Kaynak: ScreenRantFandom GTA Wiki

Sosyal Medyada Paylaş