gta serisi cihaz

GTA Serisi, Neden Artık Çağrı Cihazı Kullanmıyor

GTA Serisi ‘nin ilk oyununda çıkış yapan çağrı cihazları, GTA serisinin önemli bir parçasıydı. Ancak, son GTA serileri çağrı cihazlarını hiç kullanmadı. İşte nedeni.

Çağrı cihazları, onlarca yıldır Grand Theft Auto oyunlarının önemli bir parçası olmuştur. İlk GTA’da tanıtılan çağrı cihazları, görevler hakkında önemli metin mesajları almanın bir yoluydu ve son tarihlerin kaydını tutmak için bir kronometre görevi görüyordu. Yıllar geçtikçe, oyunlardaki çağrı cihazları kaybolmaya başladı ve Grand Theft Auto V gibi mevcut serilerde hiç yoklar. Aslında çağrı cihazlarının artık GTA oyunlarının bir parçası olmamasının birkaç nedeni var.

Sumo Wordman olarak bilinen klasik Grand Theft Auto III’te bulunan çağrı cihazı, görevler hakkında bilgi almanın ve Mühimmat’ta hangi yeni silahların bulunabileceği hakkında güncellemeler almanın bir yoluydu. Çağrı cihazı ayrıca Grand Theft Auto Advance’de de yer aldı ve Grand Theft Auto: Vice City Stories’deki kısa bir yeniden tanıtıma rağmen, franchise’daki tüm son girişlerde büyük ölçüde eksikti.

Grand Theft Auto: Vice City piyasaya sürüldüğünde çağrı cihazı önemli bir araç olmaktan çıktı. Bunun yerine, gerçek hayatta olduğu gibi, çağrı cihazı bir cep telefonuyla değiştirildi. Tek yapması gereken telefona cevap vermek olduğunda Tommy’nin çağrı cihazına ihtiyacı yoktu ve bir cep telefonu, oyun açısından çağrı cihazı için harika bir yedek cihaz görevi gördü.

Çağrı Cihazları Neden GTA 6 ‘da Geri Dönebilir

gta serisi gta 3

Çağrı cihazlarının Grand Theft Auto serisinden kaybolmasının tek nedeni konuşan bir kahraman değildir. Aynı zamanda, GTA Serisi zaman çizelgesinin, cep telefonlarının yaygın olduğu ve çağrı cihazlarının modası geçmiş olduğu daha modern bir çağa taşınmasıdır. Yani, hem hikaye anlatımı hem de oyun perspektifinden bakıldığında, çağrı cihazları artık pek bir anlam ifade etmiyor.

Ancak, bu çağrı cihazları; yeni bir GTA serisi ‘nde eğer ki geçmişi barındırması sonucunda tekrardan geri dönebilirler. GTA 6 ‘da bunu görmemiz galiba mümkün. Mesela çağrı cihazları Vice City’de yoktu ancak Vice City Stories’de vardı. Çünkü çağrı cihazlarının daha uygun olduğu cep telefonlarının anakronistik olacağı 1984’te gerçekleşti. Eğer ki GTA 6’nın zaman çizelgesi geçmişte de geçerse, özellikle cep telefonu teknolojisi yokken ki bir zaman diliminde geçerse, bu; oyun içerisinde tekrardan çağrı cihazlarının kullanılabileceği anlamına gelir.

Geçmişte gelecekteki bir Grand Theft Auto oyunu kurulmadıkça, çağrı cihazlarının seriye dönme olasılığı düşüktür. Bu sadece modası geçmiş bir teknoloji biçimi ve cep telefonları hem oyun hem de hikaye anlatımı açısından daha mantıklı. Şimdilik, çağrı cihazları Grand Theft Auto franchise’ında sadece uzak bir anı gibi görünüyor.

Kaynak: ScreenRant

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir