GTA The Trilogy Definitive Edition
Sosyal Medyada Paylaş

GTA The Trilogy Definitive Edition yeni güncellemesinden sonra oynamaya değer mi? Tartışmalı GTA Üçlemesi sonunda sayısız hatayı düzelten bir yama aldı, ancak bu mutlaka oynamaya değer olduğu anlamına gelmiyor.

Grand Theft Auto serisi, video oyunları tarihindeki en önemli serilerden biridir. 2000’lerin tamamı ve 2010’ların bir kısmı için Rockstar; bu oyunların, özellikle de 3D evrendeki ana hat oyunları üçlemesinin başarısı sayesinde; yenilikçi sanal alan tasarımları ve tartışmalı içeriği somutlaştırmaya başladı. GTA The Trilogy Definitive Edition ‘da dahil.

Serüven Grand Theft Auto 3 ile başladı; Vice City ile daha ciddi hâle geldi ve kötü kahramanların başrol oynadığı daha gelişmiş bir hikayenin anlatıldığı San Andreas ile devam etti; tartışmasız daha asil bir kahramanla hikaye anlatımına nüans ekledi ve serinin global potansiyelini genişletti. Bu oyunlar yenilikçi ve önemliydi. Bugüne kadar bazen Rockstar’ın en sevilen oyunları olarak kabul edilirler. Onları bu başarılarıyla kutlamak doğru, ancak ilk bakışta; GTA The Trilogy Definitive Edition ‘ın güncellemeler ve yamalardan sonra bile satın almaya değer olup olmadığını söylemek zor.

Grand Theft Auto The Trilogy Tartışması

GTA 3 The Trilogy Definitive Edition

Ne yazık ki, Rockstar’ın bu oyunları yeniden yapma kararı güzel olsa da sonuç beklendiği gibi olmadı. GTA The Trilogy Definitive Edition, söylentilerin kaynağıydı ve varlığı sonunda doğrulandı. Ancak onay, remaster’ların resmi çıkışından yalnızca bir ay önce gerçekleşti. Bu serinin Grand Theft Auto 3’ün 20. yıl dönümünü kutlamayı amaçladığı ve bunun sonucunda serinin şimdiki haline geldiği düşünülürse; bu pazarlama taktiği aceleye getirilmiş gibi geldi. Ani ve oldukça geç olan duyuru, Rockstar’ın remaster’ların geliştirilmesini dışarıdan temin ettiğinin teyidinin yanı sıra, birçok Grand Theft Auto hayranını şüpheci bıraktı.

Grand Theft Auto 3, Vice City ve San Andreas’ın orijinal versiyonlarının remaster’ların yayınlanmasının ardından dijital mağazalardan çekileceğinin açıklanması beklentileri kötüleştirdi. GTA The Trilogy Definitive Edition çıktığında insanların şüpheleri doğrulandı. Yeni görseller, özellikle Tommy’nin tasarımı, toplulukta bölücü bir tartışma yarattı, ancak aksaklıklar, teknik sorunlar ve programlama kısayolları da ortaya çıktı.

Şirketin neredeyse tamamen bu oyuna ve Grand Theft Auto Online’a odaklanma kararı – Red Dead Redemption 2‘ye rağmen- birkaç Rockstar hayranını üzdü. GTA The Trilogy Definitive Edition ‘ın kusurları ortaya çıktığında, bastırılmış tüm hayal kırıklığı ortaya çıktı ve toplulukların patlamasına ve Rockstar’dan geri ödeme taleplerinin alınmasına yol açtı. Rockstar, parasını geri isteyenler için henüz bir takım geri ödemeler sağlamazken, GTA üçlemesinin orijinal versiyonlarını kendi platformuna geri getirme sözü vererek hatasını telafi etmeye çalıştı.

Definitive Edition ‘daki Sorunlar ve Düzeltmeler

GTA San Andreas The Trilogy Definitive Edition

GTA The Trilogy Definitive Edition ‘daki hikayeler ve genel oynanış, orijinallerle karşılaştırıldığında neredeyse aynı, ancak silah seçim çemberinin eklenmesi ve Grand Theft Auto 5‘teki kontrollerin yanı sıra bazı değişiklikler var. hedeflenen düşmanlar üzerinde beyaz ana hatlar. Teoride, bu oyunlar oyun klasiklerinin modernize edilmiş versiyonlarıdır. Remaster’ları ilk çıktıklarında engelleyen şey çoğunlukla teknikti, ancak hayranların onları reddetmesine yetti. Karakter modelleri, orijinal muadillerine, eski çokgenlere ve hepsine neredeyse tıpatıp benziyor.

Arka plan öğelerinin modernizasyonu kolaylaştırıldı ve San Andreas mağaza tabelasındaki bir somunun eşlik ettiği çörek kadar yuvarlak hale gelmesi gibi hatalara yol açtı. Yağmur ve etkileriyle ilgili her şey dalgalıydı, her üç oyunda da çok sayıda küçük hata ortaya çıkıyordu ve bazıları eğlenceli oldukları için oyuncular tarafından değerlenirken, diğerleri belirli görevleri olması gerekenden daha zorlu hale getirdi. Bazı aksaklıklar orijinal oyunlarda bulunabilirken, diğerleri yepyeniydi. Rockstar, en ikonik oyunlarına yaptığı muameleyi eleştiren ve alay eden sayısız sosyal medya gönderisinden sonra GTA The Trilogy Definitive Edition ‘daki tüm oyunlarda düzeltilen hataların uzun bir listesini paylaştı.

Bu oyunların, arz edilen sorunların çözülmesinden sonra oynanılabilirliği de tartışılıyor. Yama çoğunlukla estetikteki tutarsızlıklardan belirli görevlerdeki mekaniklere kadar olan hataları düzeltmeyi amaçlıyor. Yağmur efektleri gibi diğer kötü görünüşlü kusurlar da çözüme kavuştu. GTA The Trilogy Definitive Edition bu hatalar düzeltilse de yine aynı. Oyundaki estetik, oyuncuların modern bir Grand Theft Auto oyunundan beklediği gibi değil ve üçlemenin bu ayarları modern oyun kültürüne geri getirme konusundaki kararı bilinmiyor. Güncellemelerden sonra üçlemenin alınmaya değer olup olmadığı, kişinin önceliklerine ve Grand Theft Auto’ya olan ilgisine bağlı.

Kaynak: GameRant

Sosyal Medyada Paylaş