gta v
Sosyal Medyada Paylaş

Rockstar, PlayStation 5 ve Xbox Series X ile S platformlarına getirdiği yeni nesil GTA V ile; belirli karakter modellerini ve ilgili ses hatlarını kaldırıldı. Sadece transfobik olanlar.

GTA V, 2013 yılının oyunu ve neredeyse 10 yıllık olacak bir oyun. Ancak PlayStation 5 ve Xbox Series X ve S için yeniden piyasaya sürüldü ve transfobik içerikleri de bu yeni sürümde kaldırmış gibi görünüyor.

İlk olarak GTANet yöneticilerinden Kirsty tarafından fark edildiği üzere, GTA V ‘in PlayStation 5 ve Xbox Series X / S ‘deki yeni nesil sürümleri, hikaye modundan ve online istemcisinden transfobik içeriği kaldırdı. Görünüşe göre, LGBTQ+ işçi örgütü OutMakingGames ‘in söz konusu içeriği geçen yıl kaldırması için yaptığı bir itirazın ardından geliyor.

İçeriğe gelince, GTA V’in yeni nesil versiyonlarında artık oyun içinde trans seks işçileri ve travestiler yok gibi görünüyor. Kirsty, karakter modellerini oyunun Yönetmen Modunda hala görüntüleyebileceğinizi not etse de, artık GTA V’in temel oyununda mevcut değiller ve bu; GTA V’in ana karakterlerinden onlara doğru olan transfobik diyaloglarını da oyundan sessizce kaldırıldığını ima ediyor.

gta v transfobik

OutMakingGames, Transfobik İçerikler İçin Rockstar’a Teşekkür Etti

Geçen yıl Rockstar Games’e GTA V ‘in yeni nesil sürümünden transfobik içeriği kaldırmaları için çağrıda bulunan bir açık mektup yazdık. Rockstar’dan resmi bir açıklama olmamasına rağmen, GTA topluluğu, transfobik içeriğin değiştirildiği veya kaldırıldığı belirli durumlar hakkında rapor verdi.

Carolyn Petit’e, mektubu yazmamızı sağlayan makale için ve oyunun ömrü boyunca konuyu ele alan tüm satış noktalarına teşekkür ederiz .

Grand Theft Auto V, dünya çapında milyonlarca oyuncusu olan çılgınca popüler bir oyundur ve bu değişikliğin, bu oyuncuların trans insanları görme biçimleri üzerinde büyük bir etkisi olabilir. Rockstar’da bu soruna öncelik veren herkese teşekkür ederiz – bizler oyun geliştiricileriyiz ve bunun gibi küçük değişikliklerin bile koordineli zaman ve çaba gerektirdiğini anlıyoruz.

Transfobi Nedir?

İçerikteki transfobik: Transfobi, transgender veya transseksüel kişilere ya da direkt olarak transseksüelliğe karşı duyulan hoşnutsuzluğu ve olumsuz tutumu kapsamaktadır. Transfobi, toplumun cinsiyet normlarına uymayan insanlara karşı duyulan korkuyu, tiksintiyi, nefreti veya rahatsızlığı ve bunlara bağlı olarak şiddeti kapsayabilir. ( Vikipedi )

Kaynak: GamesRadar

Kaynak: OutMakingGames

Sosyal Medyada Paylaş