jack marston

Jack Marston, Rockstar Games’in En Üzücü Karakteridir

Oyuncular onunla oynamaya pek yanaşmıyordu fakat aslında Jack Marston, tüm Red Dead Redemption serisindeki en trajik hikayeye sahipti.

[Uyarı: Aşağıda hem Red Dead Redemption‘a hem de Red Dead Redemption 2‘ye ait ipuçları (spoiler) verilmiştir.]

Red Dead Redemption‘da Jack Marston‘ın oldukça üzücü bir hikayesi vardır. Oyuncular, oyunun çoğunda Arthur Morgan veya John Marston rolünde olsalar da , birkaç kritik sahnede  ve en son sahnede oyuncular Jack Marston rolünü üstleniyor. Jack’in ekran süresi sınırlı olsa da, hikayesi en yürek burkan karakterlerden birisidir.

Jack Marston“, Van der Linde çetesinin üyesi olan kanun kaçağı John Marston ve eski bir fahişe olan Abigail Roberts‘ın oğludur. Çocuk, gençlik yıllarının çoğunu, yaşam tarzlarının doğası gereği sürekli hareket eden ebeveynleriyle geçirdi.

John ve Abigail, Red Dead Redemption oyunları boyunca oğullarına daha iyi bir hayat vermek istediklerini söyleseler de, Jack’in hikayesi hep kalp kırıklığı ve acılarla doludur. Ne yazık ki, tüm çabalarına rağmen, sonunda Jack’in ailesi onu uzak tutmak istediği intikam ve şiddet döngüsüne kaptırıyor gibi görünüyor.

Jack Marston Sürekli Kaçırılıyor

jack marston

Jack, Van der Linde çetesinin işleriyle uğraşmasına misilleme yapılması açısından, ilk olarak Braithwaite ailesi tarafınca Red Dead Redemption 2‘de kaçırılır. Van der Linde çetesi onu kurtarmaya çalıştıktan sonra (ve bu süreçte Braithwaite malikanesini yaktıktan sonra), çocuğun Angelo Bronte’ye teslim edildiğini öğrenirler. Jack daha sonra kurtarılır ve Bronte’un yönetiminde kendisine iyi bakıldığı haberi ulaşır.

‌1911 senesinde Jack, FBI ajanları Edgar Ross ve Archer Fordham tarafından rehin alınarak, annesi Abigail ile birlikte tekrar kaçırılır. Orijinal Red Dead Redemption oyununda keşfedildiği gibi, anne ve oğul FBI tarafından John’a karşı aracı (bilgi sızdırma) olarak kullanılır, böylece eski çete üyelerini daha kolay bulabilme konusunda yardım almış olurlar. John, FBI ile işbirliği yaptı. Bu durumda da Abigail ve Jack serbest bırakılarak her şey yoluna girmiş gibi gösterildi. Jack, ABD Ordusunun ve FBI ajanlarının; çiftliğe saldırı düzenlediklerine şahit oldu. Yapılan saldırıcı sonuncunda babasının ölümüne tanık etti ve bu durum onun için daha da korkunç hale geldi.

Jack Marston Yakınındaki Herkesi Kaybetti

jack john marston

Jack’in tüm hayatı, çocukluktan yetişkinliğe kadar kayıplarla, acılarla doludur ve bu sadece anne babasını genç yaşta kaybetmesiyle sınırlı değildir. Pek çok oyuncu, Jack’in 1911’den önce bilinmeyen bir nedenle ölen bir kız kardeşi olduğunu fark etmeyebilir. Aynı zamanda Van der Linde çetesi dağıldığında hayatındaki birçok kişiyi daha kaybetti. Oyuncuların Red Dead Redemption 2‘de oynadığı karakterlerden olan Arthur Morgan, Jack’e baba figürü olarak gösteriliyor. Jack oyunun sonunda ona veda ettiğinde, Arthur kısa bir süre sonra tüberküloza yenik düştüğü için, ikisi birbirini son kez görüyor.

Jack, yıllar sonra amcasını ve babasını kaybetti. Red Dead Redemption‘ın sonlarına doğru bir sahnede, Abigail ve Jack, Beecher’s Hope’daki korkunç savaşın ardından sevdiklerinin gömüldüklerine şahit olurlar. Sadece üç yıl sonra 1914’de Jack, annesi Abigail’i kaybeder ve yetim kalır. Oyuncular, 19 yaşındaki genç çocuğu, tıpkı babası ve amcasına yaptığı gibi annesini gömmek zorunda olduğu sahneyi izliyor.

Jack Marston Babasının İzini Takip Ediyor

john marston

Jack, annesini kaybettikten sonra John Marston‘ın katili FBI ajanı Edgar Ross’un peşine düşmeye ve intikam almaya karar verir. Onu takip eder ve bir düelloda onu öldürür. Oyunun son sahnesi, Jack’in ebeveynleriyle aynı yolu izlediğini ve bir kanun kaçağı olma yolunda gittiğini gösteriyor.

Jack’in hayatının geri kalanı belirsiz kalsa da, kaderinde anne ve babasıyla aynı hayatı yaşayacağını kabul ettiği anlaşılıyor ki bu maalesef ailesinin onu uzak tutmak istedikleri tek şeydi. Bu durum, onu kısa yaşamı boyunca büyük dertlere tanıklık ettirdi. Onca olaya katlanırken tanıdığımız Jack Marston, maalesef Red Dead Redemption serisinin en duygusal ve hüzünlü karakteri oluyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir