la noire
Sosyal Medyada Paylaş

LA Noire vakalarına ilham veren 1947 Los Angeles gerçek suç hikayelerinden Kırmızı Ruj Cinayeti sizlerle. Red Lipstick Murder şeklinde aratarak sizler de araştırmasını yapabilirsiniz.

LA Noire ‘da oynayacağınız neredeyse tüm vakalar bir şekilde Los Angeles’ta ve çevresinde meydana gelen gerçek olaylardan ilham alıyor. 1947’de suçla boğuşan o dönemde; Team Bondi titizlikle gazetelerde bildirilen orijinal makale yığınlarını araştırdı ve ağırlı olarak tüm detayları işte bu harika oyuna aktardı. Oyun için vakalara ilham verecek gerçekte yaşanmış suçların detaylı araştırmasını günümüzde LA Noire ‘da yapmak mümkün.

Bunlardan biri Cinayet Masası’ndaki Kırmızı Ruj Cinayeti . Oyundaki tüm bu durumlar gibi Rockstar Games’in versiyonunda 1947 suçunun bazı unsurlarından ilham alan orijinal bir hikaye. Suç mahallinin ilgi çekici bir yönü; bir davanın özellikle büyüleyici bir dönüşü ya da şaşırtıcı bir ipucu olabilir. Oyunun yazarları, heyecan verici bir hikaye yaratmak için bu gerçek vakaları süsledi ve kurguladı. Hepsinin içinde; bugüne kadar çözülmemiş olan gerçek dünya vakalarının yeniden yazılmış, hayal edilen sonuçları da dahildir.

LA Noire: Kırmızı Ruj Cinayeti ‘ne Genel Bakış

kırmızı ruj cinayeti la noire

Rockstar Games’in Kırmızı Ruj Cinayeti, Jeanne French cinayetiyle ilgili gerçek hayattaki cinayet soruşturmasına dayanmaktadır. French, 47 Şubat’ta bir sabah erken saatlerde Los Angeles’ın “Moors” olarak bilinen izole bir sevgilinin şerit tipi bölgesinde soyulmuş ve ayakları üzerinde ezilerek öldürülen 45 yaşında kıdemli bir ordu hemşiresiydi.

Elizabeth Short’un kötü şöhretli ‘Black Dahlia’ cinayetinden sadece haftalar sonra meydana gelen, bu davadaki katil; Bayan French’in çıplak vücuduna “BD” harflerinin (bazı müstehcenliklerle birlikte) kırmızı rujla karalanmış olduğu keşfedildiğinde rezil bir şekilde ortalığı karıştırdı. Bu gövdeyi bu hale getirmek; hem cinayetlerden hem de muhtemelen diğerlerinden sorumlu bir seri katilin işi miydi? Yoksa Black Dahlia suçundan esinlenen hasta bir taklitçi miydi? Tahmin edilebileceği gibi, sansasyonel bir medya çılgınlığı başladı ve Jeanne French davası geniş bir LAPD ağını teşvik etti.

Soruşturma, polis tarafından soruşturulan olası şüphelilerin ilgi çekici bir listesini verdi. Magazin gazeteleri onun Bayan French’e kötü davrandığını ve hatta cinayetin olduğu akşam onunla tartıştığını bildirdiği için suçsuzluğunu ilan eden French’in kocası. Onunla özel bir posta kutusu paylaşan gizemli “diğer adam” mı? Ölümünden saatler önce bir Çin restoranında onunla son yemeği paylaştığı bildirilen kimliği belirsiz ‘koyu saçlı’ erkek arkadaş mı? Rockstar burada güzel gizemleri ve soruları arka arkaya getiriyor.

Sonunda, dava çözülmeden kaldı. French’in kocası, masumiyetini kanıtlamak için ünlü bir yalan makinesi testini geçti. Diğer adamların ya yanlış yönlendirmeler olduğu kanıtlandı ya da hiç tanımlanmadı. Jeanne French, 1947 yılından kalma bir başka soğuk vakaydı.

Rockstar Games ‘in LA Noire ‘daki Kırmızı Ruj Cinayeti, bu trajik hikayeden, ceset üzerine karalanmış aynı isimdeki kırmızı ruj, suç mahallindeki diğer benzerlikler ve masumiyetini protesto eden şüpheli koca da dahil olmak üzere, çok özel bazı ilhamlar alıyor. Ancak oyunun orijinal hikayesinde oyuncu davayı kapatıyor. Sonuç, elbette sizin için duruyor, Rockstar; gizemi çözmeyi size bırakıyor.

Kaynak: Rockstar Games

Sosyal Medyada Paylaş