rdr 2 mekanlar

Red Dead Redemption 2, Gerçekte Olan Eyaletler

Oyundaki eyaletler kurgusal olsa da, Red Dead Redemption 2’deki birçok coğrafya Amerika Birleşik Devletleri’nin gerçek bölgelerini yansıtıyor.

Red Dead Redemption 2, keşfedebileceğiniz 5 farklı kurgusal “devletler” içerir. Bu eyaletlerden ikisi, West Elizabeth ve New Austin. Diğer eyaletler ise Ambarino, New Hanover ve Lemoyne. Kurgusal devletlerin coğrafyasını, vahşi yaşamını ve konumunu bilerek, Birleşik Devletler’in gerçek hayattaki bölgelerinin her birinin temsil etmesi amaçlandığını tahmin etmek mümkündür.

Bölüm 3 ve 4’ün çoğunun yer aldığı güneydoğu eyaleti Lemoyne, gerçek kelimeyle tanımlanması en kolay Red Dead Redemption 2 konumlarından biridir. Saint Denis, hem bir Fransız etkisi hem de bataklık arazisine yakınlığı ile övünen New Orleans şehrine benzer olması amaçlanmıştır. Görünüşe göre Saint Denis, Lemoyne’nin Louisiana olduğunu belirtse de, konfederasyon askerleri, çeteleri ve plantasyon sahipleri arasındaki aile kavgası gibi diğer referansların bir kısmı, Lemoyne’nin güneydoğudaki birçok eyalet için bir stand-in olarak hareket etmesi gerektiğini gösteriyor. Bölgenin iklimi ise, yaban hayatı ve kültürü ile ünlü olan Louisiana’ya ek olarak Güney Carolina, Georgia ve Alabama’yı anımsatmaktadır.

Tanımlanması kolay olan bir başka alan da kuzey Ambarino eyaletidir. Ambarino’da büyük yerleşim yerleri olmadığından, bölgelerin arazisi, nereyi temsil ettiğini açıkça gösteriyor. Oyuncuların Red Dead Redemption 2’nin başından beri hatırlayabileceği gibi, Ambarino “Grizzlies” olarak bilinen bir dağ sırasına ev sahipliği yapıyor. Bu dağların, Amerika Birleşik Devletleri‘nin batısını kapsayan kayalık dağlara benzer olması amaçlanmıştır. Bu, Ambarino’nun muhtemelen Colorado ve Wyoming gibi Amerika Birleşik Devletleri’nde birden fazla eyaleti temsil ettiği ve hatta bundan daha kuzeye yayılabileceği anlamına gelir.

RDR 2: Gerçek Hayatta New Austin Nerede?

rdr 2 sunset

Red Dead Redemption eyaletlerinden birisi olan New Austin, güneybatı Amerika Birleşik Devletleri’nden açıkça esinlenilmiştir. Tanınabilir iklime ve vahşi yaşama sahiptir. New Austin’den geçerken oyuncular, bu paralelliği daha da doğrulayan büyük geçitler, kaktüsler ve çıngıraklı yılanlarla karşılaşabilirler. Red Dead Redemption‘da gösterildiği gibi, eyaletin Meksika’ya benzerliği göz önüne alındığında, New Austin için en iyi karşılaştırma güneybatı Teksas ve New Mexico olacaktır. Armadillo kasabası, yalnızca ABD bölgelerindeki bulunan sıradan bir arazi gibi değil. Aynı zamanda Armadillo kasabası, bu eyaletlerin bir zamanlar bilindiği Vahşi Batı kasabalarını da açıkça yansıtıyor.

Red Dead Redemption 2‘nin son iki eyaleti West Elizabeth ve New Hanover’ın altından kalkması biraz daha zor. West Elizabeth, oyunun haritasının merkezinde yer alır ve büyük olasılıkla ABD’nin merkezindeki devasa arazi alanına gönderme yapan “Great Plains” adlı bir bölgeye sahiptir. Durum böyleyse, West Elizabeth’in Kansas ve Nebraska gibi eyaletleri temsil etmesi muhtemel gibi gözüküyor. Bununla birlikte Lemoyne’nin kuzeyindeki konumu, ülkenin doğu kıyısındaki kuzey eyaletlerinden bazılarını temsil ettiğini gösterebilir. Kuzey Carolina’nın aslında New Hanover olarak bilinen bir ilçeye sahip olduğunu düşünürsek, benzetilmesinin eşsiz olduğunu görmek mümkün.

Red Dead Redemption oyunu, kurgulanmış bir Amerika Birleşik Devletleri’nin bölgelerinde geçmesine rağmen, Rockstar Games çeşitli bölgelerin gerçek Amerika Birleşik Devletleri’ne benzer olması için büyük çaba sarf etti. Bu kadar çeşitli arazi ve estetiğe sahip oyun, oynarken gerçekten tüm bir ülkeyi geziyormuş gibi hissettiriyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir