rockstar games

Rockstar Games Tüm Resmi Stüdyolar

Rockstar Games, Grand Theft Auto ve Red Dead Redemption serileriyle tanınır, ancak açık dünya hitlerinden hangi stüdyo veya stüdyolar sorumludur?

Rockstar Games, oyun endüstrisinde büyük bir isimdir; Grand Theft Auto ve Red Dead Redemption, yayıncının en başarılı serilerinden bazılarıdır. Şirket, popüler açık dünya franchise’larının yanı sıra, The Warriors ve Bully gibi tek seferlik unvanlarıyla da tanınıyor. Rockstar Games, yukarıda bahsedilen popüler oyunların yayıncısı olmanın dışında, IP’lerini geliştirmeye bakan çok sayıda şirket içi geliştirme ekibine ev sahipliği yapıyor ve her ekip farklı franchise’lardan sorumlu.

Bazı oyuncular, Rockstar Games’in yalnızca ana oyunlarına bakan birincil geliştirme ekibinin farkında olabilir, ancak dünyanın her yerinde bulunan birkaç stüdyosu vardır. Rockstar adı altındaki geliştiricilerin yarısından fazlası bağlantı noktaları üzerinde çalıştı, yeniden yayınladı ve ek geliştirme desteği sağladı, bu da bazı takımların bazı hayranlara fazla aşina olmayabileceği anlamına geliyor. Bu stüdyolardan bazıları yıllıktır ve Rockstar Games ve özellikle holding şirketleri Take-Two Interactive için stüdyolar satın almak ve onları Rockstar bayrağı altında yeniden markalamak için yaygın bir uygulama olmuştur.

Rockstar Toronto

rockstar toronto

Rockstar Toronto, yayıncıya bağlı en eski geliştirme stüdyosudur. Stüdyo Take-Two Interactive tarafından satın alınmadan önce Imageexcel ve Alternative Reality Technologies gibi ilk tarihi boyunca çeşitli isimlerle biliniyordu. Satın alındıktan sonra Rockstar Canada olarak düşünülse de Rockstar Toronto olarak adlandırıldı. Bu stüdyonun ekibi, mevcuttaki Rockstar oyunlarını PC üzerine entegre etmek ve geliştirmek için kullanılmıştır. Grand Theft Auto 4 ve DLC ‘nin yanı sıra; GTA 5 için de desteklerde bulunmuştur.

Belki de bu yan kuruluşun en büyük rollerinden birisi, The Warriors için yapmış olduğu geliştirme rolüdür. Oyun, şirket için büyük bir hit kaynağı oldu ve bazı hayranlar; oyunun piyasaya sürülmesinden bu yana, geçen yıllarda The Warriors‘ın yeniden yapılması için oldukça etkileşim sağladı. 1986’larda Londra’da modlar ve rockçılar arasındaki rekabeti içeren We Are The Mods adında planlanmış bir manevi halef vardı fakat sonlarına doğru iptal edildi.

Rockstar San Diego

rockstar san diego

Rockstar San Diego, 2002 yılında Take-Two Interactive tarafından satın alınmadan önce Angel Studios olarak biliniyordu. Bu geliştirici stüdyosu, Rockstar’a resmi olarak katılmadan önce yayınlanmış olan Smuggler’s Run oyunlarını geliştirdi. San Diego stüdyosu, Midnight Club ve Max Payne 3‘ü de geliştirerek, yayıncı şirketin en büyük varlıklarından birisi olarak kalmaya devam etti.

Bu geliştirici stüdyosu, Red Dead Redemption serisinin de yaratıcısı olduğu için çok hayrana tanıdık gelebilir. Serisinin öncüsü olan Red Dead Revolver da dahil. Rockstar’ın önde gelen franchise’larından birinin geliştiricisi olarak, bu isim diğer stüdyoların çoğundan daha tanıdık gelecektir. San Diego stüdyosunun, etiket altındaki çoğu oyun için kullanılan Rockstar Advanced Game Engine (RAGE) üzerinde çalışan dahili bir ekibe ev sahipliğini yaptığını unutmamak gerekir. San Diego’nun iptal edilen en önemli projeleri arasında, proje iptal olmadan önce yıllarca araştırılması ve geliştirilmesi yapılan Agent oyunu var. Agent oyunun hikayesini ve çalışanlara ne olduğu hakkında bilgi için tıklayabilirsiniz.

Rockstar Dundee

dundee

Rockstar Dundee stüdyosu eskiden Ruffian Games olarak biliniyor ve faaliyet sürdürüyordu. Xbox oyuncuları açık dünya oyunlarının geliştiricisi olarak Crackdown 2 ve Crackdown 3‘ü tanıyor olabilirler. Bugüne kadar bu geliştirici stüdyosunun Rockstar için hangi projeler üzerinde çalıştığı bilinmiyor, çalışma ilişkileri 2019’da ortaya çıktı ve bir yıl sonrasında, 2020’de resmi olarak Rockstar Dundee adını aldı ve Rockstar Games bünyesine girdi. Dundee stüdyosu, mevcut faaliyetleri bilinmemekle birlikte, açık dünya şampiyonlukları ile neler yapacak, hayranlar görmeye oldukça istekli.

Rockstar Lincoln

rockstar lincoln

Lincoln stüdyosu, ana işlevi kalite güvencesi ve test sağlamak olduğu için Rockstar’ın sahip olduğu diğer bölümler arasında öne çıkıyor. Geçmişte bu stüdyo, Spidersoft Limited ve Tarantula Studios olarak biliniyordu. Bu isim altında Austin Powers gibi başlıkları ve langırt oyunları gibi birçok oyun geliştirdi. Lincoln stüdyosu, Rockstar Games’teki olumsuz raporların merkezinde yer aldı ve çalışanlar, Lincoln bölümünün QA rollerinden dolayı en kötü anları yaşadıklarını belirtti.

Rockstar Leeds

rockstar leeds

Bu stüdyo İngiltere’nin Leeds şehrindedir ve bir zamanlar Mobius Entertainment Limited olarak biliniyordu. Daha sonraki yıllarda stüdyonun GTA spin-off’ları; Liberty City Stories, Vice City Stories ve Chinatown Wars‘ı geliştirdiği biliniyor. Belki de geliştiricinin en çok bilinen çalışması, resmi olarak Rockstar bünyesine dahil olmadan önce yayınlanan orijinal Max Maype oyunudur. Geliştirici stüdyo, daha yakın yıllarda Grand Theft Auto 5 ve Red Dead Redemption 2 gibi modern hit parçalar da dahil olmak üzere destekleyici geliştirme çalışmalarına başladı.

Rockstar New England

new england

Rockstar New England, hayatına Mad Doc Software olarak başladı ve en önemli erken katkıları Star Trek: Armada’da geliştirmeyi desteklemek ve devamında lider geliştirici olmaktı. Stüdyo, Rockstar bünyesine katılmadan hemen önce, hit oyun Bully‘nin yeniden düzenlenmesi üzerinde çalıştı ve kısa süre sonra Rockstar bünyesine katıldı. Stüdyonun Rockstar Games’e eklenmesinden bu yana, çoğunlukla bir destek rolünde çalışıyor ve diğer stüdyolara en büyük sürümlerini lansmana hazırlamada yardımcı oluyor.

Rockstar International ve Londra

rockstar londra

Rockstar International, Rockstar Games’in yayıncılık bölümüne verilen addır ve genel merkezi Londra, İngiltere’de bulunmaktadır. Bu şirketin ve markanın yayıncılık görevlerini yerine getirdiği için hiçbir şekilde bir geliştirme departmanı değildir. Rockstar London aynı binada yer almaktadır. Şirket için büyük resimde rolü küçük, ancak bazı önemli sürümler için önemli işler yaptı. Öncelikle, ekip büyük sürümler üzerinde destekleyici çalışmalar tamamladı; ancak en önemlisi şu anda feshedilmiş Rockstar Vancouver ile birlikte Max Payne 3‘ün geliştirilmesine yardımcı oldu. Rockstar London, orijinal geliştiricisi Rockstar Vienna’nın kapatılmasının ardından Manhunt 2‘yi tamamladı.

Rockstar North

rockstar north

Bu muhtemelen Rockstar bünyesi altındaki en çok bilinen stüdyodur veya en azından bazı hayranların tanıyacağı ilk stüdyodur. Satın alınmadan önce DMA Design Limited olarak biliniyordu ve Menance ve Blood Money gibi başlıklar geliştirdi. Çoğu oyuncu bunu Grand Theft Auto serisinin ana geliştiricisi olarak bilmektedir.

Grand Theft Auto dışında stüdyo Manhunt serisi geliştirme çalışmalarıyla tanınır. Manhunt oyunu tartışmalara rağmen çok çok popüler oldu ve çoğu zaman oyuncular remake görmeyi dile getirdi. Geliştirici stüdyo, yıllardır yalnızca Grand Theft Auto üzerinde çalışıyor ve şu anki rolü, Grand Theft Auto Online için yeni içerikleri desteklemek ve oluşturmaktır.

Rockstar India

india

India stüdyosu, Rockstar Games bünyesi altında bulunan daha meraklı stüdyolardan biridir. Şu anda 500 kişiyi istihdam eden Rockstar India, Rockstar’ın en yeni oyunu Red Dead Redemption 2‘yi geliştirmeye yardımcı olan birçok ekipten biriydi. Rockstar India’nın oluşumundan önce Rockstar, Rockstar oyunlarının gelişmesine yardımcı olmak için özel bir gruba sahip olan Technicolor India adlı bir grupla çalışıyordu. Rockstar, 2019 yılında Bangalore merkezli bir geliştirici olan Dhruva Interactive’i satın aldı ve iş gücünü Rockstar India ile birleştirdi. Geliştiricinin halihazırda yaptığı herhangi bir iş herkes tarafından bilinmemekle birlikte, bu yan kuruluşun emrinde olan çok sayıda çalışanıyla önünde parlak bir gelecek olabilir.

Vienna ve Vancouver bölümleri gibi bazı Rockstar stüdyoları kapatılmış olsa da, şirketin yetenekli geliştiriciler dizini genişlemeye devam ediyor. Şu anda Rockstar’da hangi aktif projelerin devam ettiği bilinmemektedir, çünkü hiçbir şey halka açık bir şekilde yürütülmüyor. Ancak çoğu hayran, şirketin GTA veya Red Dead Redemption gibi yerleşik franchise’larının yeni yinelemelerinin olacağını tahmin edebilir, umarız bazı sürprizler yapılır.

Kaynak: Game Rant

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir