take-two interactive
Sosyal Medyada Paylaş

Take-Two, sosyal oyun devi Zynga şirketini satın alması, şirketin her şeyi defalarca katlamasına sebep olacak. Yani kısaca çok daha büyüyecek.

Grand Theft Auto ve NBA 2K gibi oyun dünyasının en büyük isimlerinin arkasındaki yayıncı olan Take-Two; bugün mobil oyun şirketi Zynga ‘yı 12.7 milyar dolara satın almak için anlaşma yaptığını duyurdu. FarmVille yaratıcısının satın alınması gerçekleşirse, video oyun tarihindeki en büyük satış olacak.

Take-Two Interactive’in sözcüsü, bir basın açıklamasında; anlaşmanın “Take-Two’nun sınıfının en iyi konsol ve PC oyunları portföyü ve Zynga ‘nın endüstri lideri mobil hikayeleri dahil olmak üzere son derece tamamlayıcı işletmeleri birleştirdiğini” yazdı. Birleşmeyle birlikte Take-Two, GTA , BioShock ve XCOM’dan daha fazlasını getirmek için kurulmuş bir güce sahip olacak.

Take-Two CEO’su Strauss Zelnick yatırımcılara yaptığı açıklamada; “İnteraktif eğlence sektöründe en iyi konsol ve PC fikri mülkiyet koleksiyonuna sahip olduğumuza ve temelde mobil cihazlardan neredeyse tamamen kullanılmadığına ve dünya çapında ücretsiz oynandığına inanıyoruz” dedi. “Zynga ‘nın sınıfının en iyisi stüdyoları bu özelliği geliştirmemize yardımcı olabilir. Sınıfının en iyisi ücretsiz mobil yayıncılık operasyonları bunu tüketicilere sunabilir; bu tüketicileri memnun edebilir ve yol boyunca tekrarlayan tüketici harcamaları yaratabilir.”

zynga

Zynga Satışı, Video Oyun Tarihinin En Büyük Satışı Olacak

FarmVille ve Words With Friends’e ek olarak; Zynga ‘nın son yıllardaki en büyük oyunları arasında CSR Racing 2; Zynga Poker ve tümü ücretsiz olan ve oyun içi reklamlardan para kazanan bir dizi slot makinesi oyunu yer alıyor. Zynga ayrıca Nintendo Switch; iOS ve Android’e daha önce ertelendikten sonra bu yıl içinde gelecek olan bir arena savaş oyunu olan Star Wars: Hunters’ı başlatmaya hazırlanıyor.

Take-Two’nun şu anda Zynga ‘yı satın alma girişimi, hızla konsolide olan bir endüstride açık ara en büyük oyun satın alımı olacaktır. Geçen yıl Microsoft; Elder Scrolls yapımcısı Bethesda ‘yı 7.5 milyar dolara satın almak için bir anlaşma yaptı ve birinci taraf stüdyo serisinin hızlı bir şekilde genişlemesini engelledi. İsveçli video oyunu holding şirketi Embracer Group da Borderlands yapımcısı Gearbox Entertainment’ı ve yaklaşmakta olan Star Wars; Knights of the Old Republic PS5’in yeniden yapımı Aspyr’in arkasındaki stüdyoyu kaparak bir satın alma çılgınlığına girdi. Bir de tabii ki hemen hemen her şeye yatırım yapan veya satın alan Çinli devi Tencent var.

Zynga anlaşmasının ne tür yeni işbirliklerine yol açabileceği tam olarak belli değil. Büyük distopya simülatörü BioShockVille ? Edebi taktik oyunu Words With Aliens ? NBA 2K’ya mikro dönüşümler eklemenin bir şekilde daha fazla yolu var mı ? Daha da mikro-işlem yüklü oyunların potansiyeli de dahil olmak üzere, sallanan ne olursa olsun, konsolidasyon, birleştiriciler dışında herkes için emmenin bir yoluna sahiptir. Bu gelişmeleri takip ediyor ve sizlere hızlı bir şekilde duyurmak için sabırsızlanıyoruz.

Kaynak: Kotaku

Sosyal Medyada Paylaş