undead nightmare

Undead Nightmare, En Büyük Açık Dünya Zombi Oyunu

Rockstar, on yıl önce bu günlerde Red Dead Redemption: Undead Nightmare‘ı piyasaya sürdü. Hâlâ bu oyunun üzerine bir açık dünya zombi oyunu yapılmaması, Red Dead Redemption: Undead Nightmare‘i en büyük açık dünya zombi oyunu yapıyor.

On yıl önce, Rockstar Games hala hikaye DLC’sini geliştirirken kayıp bir çağda, Red Dead Redemption Undead Nightmare Xbox 360 ve PS3’te piyasaya sürüldü. Kıyamet atları, zombi orduları, antik lanetler ve sekiz saatlik eğlenceli bir cehennem hikayesi ile dolu, işte açık dünya korku türünün henüz Undead Nightmare‘ın dehasıyla eşleşememesinin nedeni.

Undead Nightmare, Red Dead Redemption‘ın hikayesinin sonuna doğru, ünlü doruktan hemen önce geçiyor. Buna rağmen, anlatı, Evil Dead ve From Dusk Till Dawn gibi korku klasiklerini anımsatan, bir kereye mahsus bir tür kampsalı doğa veriliyor. Hikaye, kendisini ana oyun kadar ciddiye almıyor ve neredeyse size sadece eğlence için orada olduğu ve aslında hiçbir zaman kural olarak tasarlanmadığı hissini veriyor.

İşler, John Marston‘ın karısının ve oğlunun zombiye dönüştüğünü öğrenmesiyle başlıyor ve bu noktada John onları bağlıyor ve bu lanete bir çare bulmaya başlıyor. Oyunun hemen ardından oyun; ana anlatımından daha açık yürekli bir ton oluşturuyor ve John’un bir çare arayışını; ailesini çaresizce kurtarmaya çalışan bir adamın hikayesi yerine esintili bir zombi macerası olarak ele alıyor.

Undead Nightmare Neden En İyisi

undead nightmare hd

Bunun bu kadar iyi çalışmasının nedeni, Red Dead‘in Undead Nightmare‘in sizi tek bir şey yapmaya hazırlamasıdır: Eğlenmek. Yıllardır açık dünya korku türünü batıran sıkıcı bir hayatta kalma mekaniği, vasat dramatik yazılar ya da denenmiş ve başarısız başka bir mecaz yok. Rockstar‘ın zekice yazımı, rafine oynanış mekaniği ve detaylara gösterilen özenle birleşen Undead Nightmare, rekabeti suya düşürmeye devam ediyor.

Undead Nightmare‘ın hikayesi; oynanış iyi değilse pek de önemli değil, ancak diğer tüm Rockstar oyunları gibi, hayal kırıklığına uğratan hiçbir şey yok. Orijinal oyunun vahşi batı shoot-’em-up üçüncü şahıs stili; bir zombi kıyametine mükemmel bir şekilde dönüşüyor ve çoğumuz bunun yerine tam bir spin-off geliştirilmesini diliyoruz.

Oyun, zombi varyantlarında Left 4 Dead‘den ilham alıyor ve oyunculara harika bir zorluk karışımı sunuyor ve onları sürekli ayakları üzerinde düşünmeye zorluyor. Ayılar, pumalar ve diğer tehlikeli vahşi yaşam bile zombileştirildi. Ana hikayedeki silah sesleri mükemmel olduğu gibi, Undead Nightmare‘de en iyi tabancanızla zombi ordularını vurmak daha iyi olamazdı.

Undead Nightmare’a Hiçbir Oyun Yaklaşamadı

undead nightmare hd

Bizi yanlış anlamayın; son on yılda açık dünya zombi türünde birkaç parlak nokta oldu, ancak hiçbiri bu 2010 klasiğine yaklaşmadı bile. State of Decay bize bazı harika kıyamet sonrası topluluk oluşturma özellikleri sağladı, ancak garip karakterlere ve cansız bir hikayeye sahipti. Days Gone‘un devasa zombi sürüleri şüphesiz teknik bir başarıdır; ancak sıkıcı kaynak yönetimi ve vasat hikayesi arzulanan çok şey bıraktı.

Rockstar, açık dünya zombi türünde çok fazla zaman harcamamış olsa da, takım görünüşte ustalaşmayı başardı. Sadece geliştiricinin mevcut teknik becerisinin aynı nitelikteki yeni bir oyuna nasıl dönüşeceği merak edilebilir.

Rockstar muhtemelen yakın zamanda bize daha fazla hikaye DLC’si vermeyecek olsa da; ilk kez doğal olarak 4K’da çalışacağı Xbox Series X‘te Red Dead Redemption ve Undead Nightmare‘i tekrar ziyaret edebileceksiniz. Red Dead Redemption 2‘nin motorunda çalışan bir Undead Nightmare 2; bu noktada muhtemelen arzulu bir düşüncedir, ancak yine de zombileştirilmiş parmaklarımızı çapraz tutacağız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir